Immanuel

The Immanuel Evangelical Lutheran Church was organized under the leadership of the Rev. Luther Anderson and got its seal from the State of Iowa in August of 1969. The former Post Office on Main Street in Riceville was purchased in August of 1969 and used as a house of worship.

The Rev. Luther Anderson resigned from his pastorate in August of 1971 to pursue a different occupation.

The Rev. Alf Merseth was called and began serving on October 3, 1971.

The congregation joined the Evangelical Lutheran Synod in 1973. Because we are one congregation in a Five Point Parish, we had student minsters on many Sundays and vicars for several years.

At a special meeting on September 3, 1990, the congregation resolved to make an offer to purchase the present building, which was an Iowa State Liquor Store. The offer was a accepted and the congregation began using the building as its house of worship on November 4, 1990.

Due to ill health in May of 2001, the Rev. Alf Merseth retired from the ministry.

The Rev. Karl Hermanson began serving the congregation in June 2001 to June 2009.

Rev. Erich Hoeft was installed in November of 2009 and serves to the present time.

The congregation thanks God for His goodness, grace, and mercy; and rejoices in the glory of God who has provided forgiveness of sins, salvation, and life eternal for sinners through the sacrifice of His only-=begotten Son, our Lord Jesus Christ.